غربت سامرا و عدم حضور و سکونت شیعیان در این شهر

به گزارش پایگاه خبری مذهبی بچه شیعه :شهر سامرا در شرق رودخانه دجله و در شمال بغداد واقع شده است. این شهر، مرکز استان صلاح الدین و در فاصله 124 کیلومتری بغداد واقع شده است. سامرا از شرق به کرکوک، از شمال به استان نینوا، از غرب به استان الانبار و از جنوب به بغداد منتهی می‌شود.

سامرا از شهرهای زیارتی شیعیان در عراق است که حرم امامین عسکریین(ع) در آن قرار دارد. سامرا در بین تکریت و بغداد واقع است. شهرت این شهر به‌دلیل وجود بارگاه امامین عسکریین(ع) و محل تولد امام مهدی (عج) است. سامرا در سال 221 هجری قمری، مرکز خلافت معتصم عباسی شد.

در شعبان سال 1290 هجری قمری، میرزای شیرازی از مراجع تقلید شیعه، به شهر سامرا کوچ کرد و در آنجا حوزه علمیه تأسیس کرد. در این حوزه علمای بزرگی مانند سید حسن صدر، سید محسن امین، محمدجواد بلاغی، آغا بزرگ تهرانی اشتغال داشتند. فتوای تحریم تنباکو در مدت اقامت میرزا در سامرا صادر شد.

پس از اینکه میرزای شیرازی در سال 1312 هجری قمری در شهر سامرا درگذشت، شیعیان هم کم‌کم سامرا را ترک کرده و به سمت دیگر شهرهای شیعه‌نشین به‌ویژه در جنوب عراق یعنی کربلای معلی و نجف اشرف کوچ کردند. بر همین اساس، سامرا آرام‌آرام به یک شهر سنی‌نشین تبدیل شد. چند دهه پس از حکومت حزب بعث، تقریبا حضور شیعیان در سامرا به صفر رسید.

آنچه در پی می ‏آید گفتگویی کوتاه با «سید فاضل رضوی» از فعالان شیعی در عراق است که در حاشیه هفتمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) صورت گرفت.

 

 لطفا در ابتدا خودتان را معرفی کنید.

من سیّد فاضل رضوی، معماری از اهالی شهر سامرا می باشم که به امور تجاری و بازرگانی اشتغال دارم و به عنوان یک فعال مدنی و اجتماعی و نقیب سادات در استان صلاح الدین عراق شناخته می شوم.

شیعیان در شهر سامرا در چه وضعیتی قرار دارند؟

در حال حاضر شیعه ای در شهر سامرا، حضور ندارد و هیچ شیعه ای بعد از حمله داعش در این شهر، باقی نماند. تعداد کمی از خانواده های شیعی در سال های 2003 و 2004 در شهر سامرا بودند، اما ناامنی موجب شد که آنها به دلیل تهدیدات تروریست ها، این شهر را ترک کنند و یا این که به شهادت برسند و دیگر هیچ خانواده شیعی در شهر سامرا باقی نماند.

من چون مسئول طائفه خودم اعم از شیعه و سنی هستم، به شهر سامرا از محل های زندگی اعضای طائفه ام بازگشتم. طائفه من در شهرهای نجف، ناصریه، دیوانیه، بغداد و سامرا، سکونت دارند. اعضای طائفه ام در شهر سامرا از اهل سنت هستند، اما پیوند قوی با آنها داریم و این پیوندهای بین ما، افق های فرهنگی را به روی ما باز کرد.

شهر سامرا از چه اهمیتی، برخوردار است؟

این شهر به عنوان الازهر به شمار می آید و از شهرهای مهم در جهان اهل سنت به شمار می رود. کشورهای خارجی از جمله عربستان و امارات در شهر سامرا دخالت می کنند تا هویت سنی این شهر را حفظ کنند. شهر سامرا از سال 1850 میلادی تاکنون دارای مکاتب فکری بوده است و این شهر هم از نظر شیعیان و هم از نظر اهل سنت در عراق، منطقه بسیار مهمی به شمار می رود.

میرزای شیرازی که زعامت حوزه علمیه سامرا را بر عهده داشت به طلاب اهل سنت این شهر و هم شهریه می داد و می گفت که رقابت بین ما باید بر سر علم باشد، نه دشمنی. وی وضعیت فرهنگی خوبی را در شهر سامرا به وجود آورد و به این شهر خدمت کرد. همزیستی مسالمت آمیزی بین شیعیان و اهل سنت در شهر سامرا وجود داشت، اما حوادث و دخالت ها و کودتاها و حکومت های متوالی، وضعیت این شهر را تغییر دادند.

ابنا: با توجه به سابقه حضور شیعیان در شهر سامرا، آیا اکنون اثری از این حضور باقی مانده است؟

شیعیان در سامرا هیچ گونه حضوری ندارند. خانواده های خادمان حرم امامین عسکریین(ع) که خانواده های خود را به شهر سامرا آوردند یا در منطقه تحت نظارت حرم امامین عسکریین(ع) و یا در خانه های خریداری شده توسط این آستان مقدس، زندگی می کنند.

خاندان ما در شهر سامرا از خاندان های قدیمی است که به امام هادی(ع) منسوب می باشد. امام هادی(ع) و امام حسن عسکری(ع) ملقب به ابن الرضا بودند و به همین دلیل خاندان های منتسب به این ائمه معصومین(ع) را ابن الرضا هم می نامند.

 

اهل سنت شهر سامرا چه اعتقادی نسبت به اهل بیت(ع) دارند؟

فرقه های صوفیه از ارکان جامعه اهل سنت شهر سامرا هستند که آنها به محبت اهل بیت(ع)، اعتقاد دارند و سخنان و مدح خود را همواره با اهل بیت(ع) آغاز می کنند

فرقه های صوفیه بین اهل سنت به شیعیان نزدیک تر هستند و تروریست های تکفیری همواره به عنوان کافر با آنها مبارزه کردند و اعضای فرقه های صوفیه را به قتل رساندند.

 

چه پیشنهادهایی به مجمع اهل بیت(ع) دارد؟

امروز هجمه ها بزرگ و سهمگین است و کشورهایی پشت این هجمه ها، قرار دارند. صاحبان ثروت ها برای ایجاد تغییر و کنترل فضای مجازی تلاش می کنند و ما باید نیز فضای مجازی را دنبال کنیم و به جوانان در این عرصه، تکیه داشته باشیم. ما باید جوانانی تربیت کنیم که هم مجهز به دین و هم مجهز به علم باشند تا بتوانند با هجمه ها، مقابله کنند. ما از کشورهای خود می خواهیم که به این مسئله توجه کنند. این یک موضوع شخصی نیست و تحقق آن نیازمند تخصیص بودجه های زیادی است.

ابنا: با تشکر فراوان و آرزوی موفقیت.

رضوی: خداوند شما را حفظ کند، بسیار سپاسگزارم.

پایان مطلب

به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کاربران: 4.38 ( 3 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا