بازداشت امام جماعت مسجد امام صادق در بحرین

مقامات بحرینی روز دوشنبه گذشته شیخ «محمد صنقور» خطیب جمعه مسجد امام صادق (ع) را پس از احضار برای تحقیقات جنایی به دادستانی ارجاع دادند

به گزارش پایگاه خبری مذهبی بچه شیعه : مقامات بحرینی روز دوشنبه گذشته شیخ «محمد صنقور» خطیب جمعه مسجد امام صادق (ع) را پس از احضار برای تحقیقات جنایی به دادستانی ارجاع دادند.

جمعیت الوفاق بحرین در توییتی اعلام کرد که که تعداد زیادی از نیروهای آل خلیفه خانه شیخ صنقور را محاصره کرده و احضاریه‌ای را برای بازجویی به وی تحویل دادند.

«مجید میلاد»، یکی از رهبران جمعیت الوفاق بحرین نیز تاکید کرد که «شیخ صنقور یک شخصیت علمی با پایگاه اجتماعی بالاست که همبستگی کامل خود را با وی اعلام می‌کنیم».

«جمیل کاظم»، از مقامات الوفاق بحرین نیز شیخ صنقور را از مفاخر محققین و پژوهشگران اندیشه اسلامی دانست و تاکید کرد که او گفتمان اصلاح طلبانه سیاسی معتدلی دارد که فقط به دنبال مصلحت کشور، مردم، امنیت و صلح است.

 

وی خواستار آزادی شیخ صنقور شد، زیرا به گفته او، این روحانی ضمانت امنیت و مدافع عدالت در بحرین است.

 

«عبدالجلیل خلیل» رهبر جمعیت الوفاق بحرین نیز تأکید کرد که خطبه‌های جمعه شیخ صنقور را می‌شنود و «در خطبه‌هایش چیزی جز تاکید بر تقوا، ترس از خدا و نصیحت نمی‌یابد».

 

بسیاری از شهروندان بحرینی احضار شیخ صنقور توسط مقامات امنیتی را محکوم کردند و هشتگ «توقف_آزار_طائفه ای» را در توییتر ایجاد کردند که این امر نشان می‌دهد این احضار در زمینه فرقه‌ای و قومیتی صورت گرفته است.

چندین منطقه بحرین نیز شاهد تظاهرات مردمی در محکومیت دستگیری شیخ صنقور بود و معترضان خواستار آزادی وی و پایان دادن به آزار و اذیت فرقه‌ای که مردم بحرین در معرض آن هستند، شدند.

 

 

نمازگزاران نیز در مسجد « الفلاح» السنابیس در همبستگی با این روحانی برجسته بحرینی شعار سر دادند.

 

اداره کل تحقیقات و ادله جنایی علت بازداشت شیخ صنقور را «سخنان تحریک آمیز» خوانده است و مدعی شده که خطبه‌های نماز جمعه وی «شامل تخلفات قانونی از جمله توهین به مقامات است و آشکارا نفرت و تحقیر گروهی را برمی انگیزد».

 

جمعیت ملی اسلامی الوفاق بحرین اعلام کرد: «مقامات بحرین به عمد سیاست آزار و اذیت مذهبی را در این کشور دنبال می‌کنند که این سخت‌گیری‌ها پس از انقلاب 14 فوریه ۲۰۱۱ تشدید شد».

مقامات بحرینی اقدام به بازداشت بسیاری از شخصیت‌ها و علمای مذهبی به رهبری شیخ «علی سلمان» دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین کرده‌اند و بسیاری را به دلایل سیاسی به حبس محکوم کرده‌اند.هر چند این حکم توسط الوفاق و بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری مورد انتقاد قرار گرفته است.

 

منامه همچنین به سلب تابعیت آيت الله شیخ «عیسی قاسم» از برجسته‌ترین مقامات مذهبی شیعیان بحرین دست زده است. سازمان دیده بان حقوق بشر این حکم را خودسرانه توصیف کرده است.

پایان خبر

منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا