تبدیل شدن افغانستان به مرکز فرماندهی داعش

روزنامه واشنگتن پست می گوید به بخشی از این اسناد افشا شده دست یافته است که نشان می دهد گروه داعش از افغانستان برای هماهنگی حملاتی در آمریکا، اروپا و آسیا استفاده می کند و این مسئله نگرانی فزاینده امنیتی را به وجود آورده است

به گزارش پایگاه خبری مذهبی بچه شیعه وبر اساس اسناد سری پنتاگون که اخیرا افشا شده است، افغانستان در زیر سلطه گروه طالبان، به «مرکز هماهنگی مهم» گروه داعش تبدیل شده است.

روزنامه واشنگتن پست می گوید به بخشی از این اسناد افشا شده دست یافته است که نشان می دهد گروه داعش از افغانستان برای هماهنگی حملاتی در آمریکا، اروپا و آسیا استفاده می کند و این مسئله نگرانی فزاینده امنیتی را به وجود آورده است.

واشنگتن پست گفته بخشی از اسناد افشا شده پنتاگون که این روزنامه آن را دیده، جزئیات برنامه‌ریزی حملات و تلاش‌های خاص گروه داعش برای هدف قرار دادن سفارت‌ها، کلیساها، مراکز تجاری و مسابقات جام جهانی فوتبال در تابستان گذشته را نشان می‌دهد.

واشنگتن پست گزارش داده که در این اسناد که بر روی آن مهر «فوق سری» خورده و دارای آرم چندین بخش پنتاگون است، آمده است: «داعش در حال توسعه یک مدل مقرون‌به‌صرفه برای عملیات‌های خارجی خود است که بر منابع خارج از افغانستان از جمله عاملان در کشورهای هدف و شبکه‌های تسهیلاتی گسترده متکی است.»

 

در گزارش آمده است که «این مدل عملیاتی به احتمال زیاد داعش را قادر می‌سازد که از موانع، مانند سرویس‌های امنیتی گذشته و برنامه‌زمانی طرح را کاهش داده و امکان‌های اخلال در کارش را به به حداقل برساند.»

طالبان و داعش

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به گزارش واشنگتن پست که بر اساس اسناد افشا شده پنتاگون تهیه شده، واکنش نشان داده و آن را «سند جعلی» و بخشی از «پروپاگند دومدار» خوانده است.

 

او در صفحه رسمی تویتر خود به زبان های فارسی، پشتو، انگلیسی و عربی، واکنش طالبان را به این گزارش نشر کرده و آن را «تکذیب» کرده است.

سخنگوی گروه طالبان نوشته است «بعض رسانه های غربی گزارشات را پخش کردند که گویا یک سند محرم وزارت دفاع امریکا نشان میدهد که افغانستان به مرکز به اصطلاح تروریزم تبدیل شده، که ما این ادعاها را جدا رد می نماییم.»

او افزوده که «افغانستان به سطح منطقه به یک کشور با امن تبدیل شده، عید سعید فطر امسال نمونه بهتر آن است که در تمام کشور هیچ کدام رویداد امنیتی نداشتیم، همچنان در عرصه های ديپلوماتیک و سیاسی نیز شاهد پیشرفت ها و تعامل مسلسل با کشورهای مختلف هستیم، درهمچو یک مقطع زمانی، پخش ادعاهای بی مسئولیت و خودساخته، کار حلقات استخباراتی می باشد که روادار حالت خوب برای افغانها نیستند.»

 

گروه طالبان پیش از این نیز بارها حضور داعش در افغانستان را تکذیب کرده است، اما با وجود این، بارها از حملاتی علیه مخفی گاه های این گروه، بازداشت و کشتن اعضای آن به عنوان دستاورد خود یاد کرده اند

حملات داعش در افغانستان

 

گروه داعش از زمان تسلط گروه طالبان بر افغانستان حملات مرگباری را در این کشور انجام داده اند که عمدتا شیعیان هزاره را هدف گرفته است.

 

حمله بر مکتب سید الشهدا، مرکز آموزشی کاج، مراسم عزاداری دهه محرم و حملاتی بر مساجد شیعیان در بلخ و قندهار، از جمله این حملات مرگبار است.

 

علاوه بر این، بر اساس اطلاعاتی که بی بی سی با استفاده از آمار وبسایت الاعماق، وبسایت منسوب به داعش، جمع آوری کرده، این گروه از 15 آگست 2021 میلادی تاکنون تنها در شهر کابل، پایتخت افغانستان، 77 حمله را انجام داده اند.

 

بر اساس این اطلاعات، گروه داعش در این مدت بیشترین حمله در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان انجام داده است که 79 حمله بوده است.

این اطلاعات نشان می دهد که شاخه خراسان گروه داعش بیشترین فعالیت را در شرق افغانستان داشته است و بیشترین حملات را نیز در این مناطق انجام داده است.

 

کشورهای مختلف تاکنون در مورد حضور داعش و تبدیل شدن افغانستان به پناهگاه امن تروریستان بین المللی، بارها اظهار نگرانی کرده اند.

 

طالبان با تکذیب گزارش های بین المللی، تاکنون برای مبارزه با گروه داعش و گروه های تروریستی دیگر در افغانستان اقدامات جدی را روی دست نگرفته است و همواره تلاش کرده است که تهدیدات از جانب این گروه ها را ناچیز و غیر واقعی جلوه دهد

پایان خبر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا