مراسم عزاداری مسلمیه از سوی خانه مداحان در حرم عبدالعظیم حسنی برگزار میشود

رئیس هیأت مدیره خانه مداحان اهل بیت(ع) با اشاره به برگزاری عزاداری سنتی مسلمیه امسال در روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه ۴ تا ۶ تیرماه در حرم عبدالعظیم حسنی(ع) گفت: دسته عزاداری پیشکسوتان و پیرغلامان ۴ تیرماه راهی حرم می‌شود

به گزارش پایگاه خبری مذهبی بچه شیعه : رئیس خانه مداحان اعلام کرد دسته عزاداری جامعه مداحان روز اول مسلمیه به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی می رود.

وی با بیان اینکه عزاداری مسلمیه هرسال به مدت ۳ شب برگزار می‌شود، گفت: در گذشته رسم بر این بود که در هر کدام از این ۳ شب، دسته عزاداری با حضور اقشار و طوایف مشخصی، راهی حرم می‌شد. رسم بود شب اول مداحان، شب دوم خطبا و منبری‌ها و شب سوم روضه‌خوان‌ها برای عزاداری راهی حرم می‌شدند. در گذشته روضه‌خوان و مداح متفاوت بود. به طور مثال در پوشش ظاهری، روضه‌خوان‌ها قبایی به تن داشتند که تا زانو دوخته می‌شد. البته دسته عزاداری روضه‌خوان‌ها به نام سادات شیرازی هم مشهور بودند.

تلاش تولیت عبدالعظیم حسنی(ع) برای بازگشت مسلمیه به روند سنتی

طاهری ادامه داد: البته در سال‌های اخیر با حضور هیأت‌ها کمی این سنت‌ها تغییر کرده است، اما حجت‌الاسلام قاضی عسکر تولیت حرم مطهر عبدالعظیم حسنی(ع) سعی دارد این رسم‌ها مجدداً احیا شود. او علاقه دارد که فضای این عزاداری به سمت سنت‌ها و اصالت برود.

پیرغلامانی که روی جایگاه عزاداری مسلمیه می‌نشینند

رئیس هیأت مدیره خانه مداحان اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه امسال بسیاری از کارها و برنامه‌ریزی‌های مسلمیه به خانه مداحان واگذار شده است، گفت: امسال بناست در هر ۳ شب، شاهد حضور پیرغلامان و پیشکسوتان روی جایگاه باشیم.

به این منظور افرادی همچون غلامرضا سازگار، مهدی آصفی، سیدعلی سادات رضوی، یدالله بهتاش، اکبر بازوبند و احمد چینی دعوت شده‌اند تا ان شاء الله در هر ۳ شب، بسته به توان جسمانی خود روی جایگاه حضور پیدا کنند.

وی افزود: از سوی دیگر بناست در این سه شب، هرشب یک مداح توانمند و جوان‌تر هم به دعوت خانه مداحان حضور پیدا کند و به مدت نیم ساعت اجرای برنامه داشته باشد.

رایزنی برای پخش عزاداری مسلمیه از رسانه ملی

طاهری با بیان اینکه در 3-2 سال گذشته به دلیل کرونا مراسم مسلمیه مانند هرسال برگزار نشد و سال گذشته نیز با فروکش کردن کرونا به صورت محدودتر برگزار شد، گفت: امسال اهتمام مسئولان حرم سیدالکریم بر این است که این مراسم آئینی و سنتی باشکوه بسیاری برگزار شود. این مسئولان در حال رایزنی هستند تا شبکه ۵ سیما نیز بخش‌هایی از این مراسم را زنده پخش کند.

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا