اعلام جزئیات بیمه زائران اربعین حسینی

به گزارش پایگاه خبری مذهبی بچه شیعه : رئیس کمیته اربعین با بیان اینکه پیش‌بینی شده تا چهار میلیون نفر از ایران به کربلا سفر کنند، درباره بیمه اربعین توضیحاتی داد.

آقای علی اکبر ترکاشوند در نشست خبری با اشاره به اینکه در سال قبل بیمه مرکزی در بحث بیمه زائرین اربعین از انتخاب بیمه‌گذار تا سنجش عملکرد شرکت بیمه‌گر ورود کرد، گفت: ضریب خسارت در سال قبل بالغ بر ۱۸۰ درصد بود.

وی با بیان اینکه امسال تقاضا برای بسته‌های مختلف و بیمه تکمیلی وجود داشت، گفت: بر این اساس سه بسته بیمه‌ای پیشنهاد شد و مبلغ نهایی متقابل با نرخ حق دیه است. زائرانی که در سامانه سماح ثبت نام می‌کنند می‌توانند خدماتی که دریافت کنند را مشاهده کنند.

وی ادامه داد: پوشش بیمه زائرین اربعین سال قبل افراد را از ۵۰ کیلومتر قبل از مرز پوشش می‌داد که امسال به ۱۰۰ کیلومتر قبل از مرز رسیده است. همچنین امسال بیمه مواکب و مسئولیت ایجاد شده و بیمه شخص ثالث تخفیف خواهد داشت.

وی ادامه داد: اگر زائران بیمه نداشته باشند برای ورود به بیمارستان‌های خصوصی عراق باید صد دلار به عنوان ورودی پرداخت کنند. در پایانه‌ها نیز امکان فروش بیمه وجود دارد.

وی با اشاره به برگزاری جلسه با راهور عنوان کرد: در این جلسه موضوع اصلاح نقاط حادثه خیز و اسکان برای زائرین مورد بررسی قرار گرفت. همچنین صنعت بیمه وکالت زائرانی که با خودرو‌های عراقی در خاک عراق دچار حادثه می‌شوند را بر عهده می‌گیرد.

به گزارش صداوسیما، همچنین در این نشست شیخ‌الاسلامی، مدیرعامل شرکت بیمه میهن، با بیان اینکه حدود ۲۰ آمبولانس در مرز‌های کشور در کنار مجموعه هلال احمر پیش‌بینی شده است، گفت: علاوه بر تفاهم‌نامه‌هایی که برای حمل جسد امضا شده، پنج دستگاه چهار تخته برای حمل جسد در مرز مهران مستقر شده است. همچنین بیمارستان‌های استان‌های مرزی در اختیار قرار گرفته که اگر حجم اجساد زیاد شد دچار مشکل نشوند و در سردخانه‌ها مستقر شوند. البته در حالت عادی احتمالا تعداد اجساد بین ۲۰ تا ۳۰ نفر باشند، اما باید آماده بحران بود.

وی با تاکید بر اینکه سازمان‌های زیادی داخل ایران و عراق سرویس به زائران می‌دهند، عنوان کرد: جلسات هماهنگی سازمان‌ها برگزار شده است.

وی ادامه داد: دو سامانه برای اربعین راه‌اندازی شده است؛ یکی برای بیمه شده‌ها که همه اطلاعات از طریق این سامانه اطلاع رسانی می‌شود و یک سامانه مجزا برای سرویس دهنده‌ها برای بیمه شده‌ها.

مدیرعامل شرکت بیمه میهن با اشاره به جلسه با سفیر ایران در عراق و انجام هماهنگی‌های لازم، اظهار کرد: ستاد مرکزی اربعین در کربلا و ستاد معین در نجف و کاظمین پیش بینی شده است. همچنین استقرار افراد دو زبانه فارسی -عربی در مراکز درمانی پیش بینی شده است که مشخصات آن‌ها در سامانه‌های مذکور پیش‌بینی شده است. البته ترجیح این است که افراد برای درمان بیماری‌های خاص به ایران منتقل شوند، زیرا هزینه‌های درمان در عراق به صرفه نیست.

وی ادامه داد: زائرین می‌توانند از خط ارتباطی ۹۶۸۸۹ هم داخل خاک ایران هم داخل خاک عراق برای طرح مشکلات استفاده کنند. در خاک عراق نیز با کد ۰۲۱ تهران با هزینه خط ثابت کشور در ارتباط باشند.

وی در مورد پرداخت هزینه‌های درمانی توضیح داد: با توجه به محدودیت‌های شبکه بانکی عراق پرداخت هزینه درمانی باید فیزیکی باشد و برای این موضوع انتقال ارز انجام و زیرساخت‌های مالی آماده شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه ارزی و به چه میزان انتقال داده شده است، پاسخ داد: هم دلار و هم دینار منتقل شده است، اما با توجه به قوانین عراق بهتر است مبلغ اعلام نشود.

وی در مورد غرامت فوت افراد نیز توضیح داد: بخشی از پرداختی داخل خاک ایران انجام می‌شود. همچنین طبق توافق‌نامه زمینی در کربلا و نجف پیش‌بینی شده است که اگر فوت کردند، در صورت رضایت خانواده امکان دفن این افراد وجود دارد.

آقای شیخ‌الاسلامی در ادامه در مورد نحوه پرداخت خسارت توضیح داد: زائرانی که دچار مشکل می‌شوند یا به هلال احمر مراجعه می‌کنند که هلال احمر این افراد را به مراکز درمانی منتقل خواهد کرد. در این شرایط کارشناس بیمه اعزام و بعد از بررسی مدارک هزینه نقدی پرداخت می‌شود. افرادی که فوت می‌کنند نیز بعد از انتقال به خاک ایران، به شرط تکمیل مدارک، خسارت تا ۷۲ ساعت به حساب ذینفعان واریز خواهد شد.

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا