۵ نکته مهمی که موکب داران و زائران اربعین باید توجه کنند

به گزارش پایگاه خبری مذهبی بچه شیعه : رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی،اسکان و تغذیه اربعین حسینی با بیان اینکه برای اربعین امسال بیش از ۴ هزار درخواست تمدید و صدورپروانه موکبداری ثبت شده است، ۵ نکته مهم را به موکبداران متذکر شد.

محمد جلال‌مآب رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین حسینی گفت: نکته نخست؛ احترام به قوانین میزبان اصلی زائران اربعین حسینی یعنی مردم عزیز و دولت عراق است.

وی با تاکید بر اینکه حضور موکب داران ایرانی تنها با هدف مشارکت در فیض میزبانی از زائران اربعین حسینی است، افزود: موکب داران و زائران ایرانی باید به قوانین، آداب و رسوم و فرهنگ کشور میزبان راهپیمایی عظیم اربعین حسینی پایبند باشند

وی «پرهیز از ایجاد فضای رقابت منفی» بین موکب‌های ایرانی و عراقی را نکته مهم دیگر برشمرد و گفت: مردم و عشایر عزیز عراقی، گاه با برپا کردن یک چادر یا خیمه ساده و تقدیم چای و خرما، خالصانه و با تمام وجود به میزبانی از زائران اربعین حسینی می‌پردازند، لذا هر اقدامی از سوی موکب‌های ایرانی که القاکننده فضای رقابتی یا تفاخر به امکانات باشد، امری نکوهیده و ناپسند است.

رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین حسینی با اشاره به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مبنی بر «مردمی ماندن اربعین حسینی» گفت: حضور موکب‌های بزرگ وابسته به نهادهای بزرگ دولتی نباید به گونه‌ای باشد که این حرکت بزرگ مردمی را تحت‌الشعاع قرار داده و عرصه را برای خدمت موکب‌های مردمی کوچک تنگ کند.

جلال‌مآب روحیه خادمی را نکته سوم در امر میزبانی از زائران اربعین برشمرد و گفت: قرار گرفتن در حلقه خادمان سیدالشهداء (ع) می‌طلبد تا موکب داران و خادمان مواکب ایرانی با تمام توان و روی گشاده به استقبال زائران حسینی بروند و خدای ناکرده با تند رویی ناشی از خستگی، زائران را رنجیده خاطر نکنند.

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه مراسم اربعین حسینی تجلی امت واحده اسلامی است، گفت: موکب داران باید تا زمان تکمیل ظرفیت موکب، پذیرای همه زائران چه ایرانی و چه غیر ایرانی باشند و خدای ناکرده به بهانه اینکه موکب مختص زائران فلان شهرستان یا گروه است، مانع ورود سایر زائران حتی زائران خارجی نشوند.

وی ایجاد موکب‌های مشترک ایرانی عراقی را نکته پنجم در امر میزبانی از زائران اربعین حسینی برشمرد و گفت: تشکیل موکب‌های مشترک با برادران عراقی افزون بر پیامدهای مثبت فرهنگی، به کاهش هزینه‌های حمل و نقل، تأمین زمین و زیرساخت‌ها و… نیز کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا