ویژگی های کفش پیاده‌روی اربعین

به گزارش پایگاه خبری مذهبی بچه شیعه : درست است که مراسم اربعین، یک مراسم مذهبی محسوب می‌شود و داشتن روحیه معنوی می‌تواند در بهره‎ مندی بهتر از مراسم کمک کند؛ اما برای بهره بردن بیشتر، باید به نکات سلامتی هم توجه شود.داشتن کفش مناسب یکی از نکات مربوط به سلامتی است که زائران باید به آن توجه کنند.

شما قرار است در مراسم اربعین، ۸۵ کیلومتر راه را در عرض سه روز پیاده‌روی کنید، بنابراین لازم است که توجه کاملی به کفشتان داشته باشید.

انتخاب کفش مناسب

انتخاب یک کفش مناسب قاعده خاص خودش را دارد، قواعدی که شما باید بدان توجه کنید.

محافظت همه‌جانبه: کفش شما باید از مچ و مفاصل پایتان، به خوبی محافظت کند؛ پس به دنبال کفشی باشید که نتوانید به راحتی آن را در دستان خود خم کنید یا بچرخانید. برای این کار، کفش را از پاشنه آن بگیرید و پنجه پا را به سمت بالا خم کنید. کفش باید در قسمت نرمی زیر انگشتان پا خم شود و اگر در نقطه‌ای تصادفی خم شد نشانه خوبی نیست و بهتر است که آن را نخرید. بار دیگر، کفش را از پاشنه و پنجه در جهت مخالف آن بگیرید و بچرخانید. باید مقاومت متوسطی را احساس کنید. به اضافه این که بهتر است، کفشی برای پیاده‌روی انتخاب کنید که مچ پایتان را هم بگیرد. کفش‌های ساق‎دار بهترین گزینه اند.

کفی مناسب: داشتن کفی یکنواختی که بالشتکی سراسری دارد، به جای یک بالشتک بزرگ در پاشنه، برای بسیاری از کفش‌های پیاده‌روی مناسب است. بیشتر کفش‌های پیاده‌روی نسبت به کفش‌های معمولی و کفش‌های دو، پاشنه گسترده‌تری دارند که باعث پایداری بیشتر آن کفش در پای شما می‌شود.

برخی از کفش‌های پیاده‌روی هم دارای یک ساقه داخلی‌اند که ثبات را افزایش می‌دهد و جلوی پیچش پا را هنگام پیاده‌روی طولانی می‌گیرد. کفی‌های گهواره‌ای یک روند نوظهور در کفش‌های ورزشی هستند. بهترین راه برای پیدا کردن این کفش‌ها آن است که از پهلو به آن نگاه کنید، نوک پا و پاشنه روی یک انحنای متمایل به سمت بالاست.

این طراحی با ایجاد یک حرکت غلتشی خفیف در حین راه رفتن، گام‌های شما را صاف می‌کند و فشارهای ضربه‌ای را کاهش می‌دهد. بهتر است این کفش‌ها را امتحان کنید تا ببینید آیا احساس آن را دوست دارید یا خیر و در صورت تمایل آن‌ها را تهیه کنید.

کفشی راحتی: زمان انتخاب کفش آن را بپوشید و با آن راه بروید تا تشخیص دهید که آیا مناسب شما هست یا خیر. تناسب و راحتی یک کفش به جلوگیری از کبودی ناخن‌ها و تاول نزدن پاشنه پا و همچنین مشکلات جدی‌تر بعدی کمک می‌کند. داشتن فضایی بازتر در قسمت انگشتان و همچنین داشتن یک فاصله حداقل یک انگشتی بین بلندترین انگشت پا و انتهای کفش بسیار مهم است. یک تاکتیک رایج این است که کفشی را انتخاب کنید که نیم سایز بزرگ‌تر از اندازه کفش معمولی شما باشد.

حجم کفش: اگر حجم کفش بیش از حد باشد، پای شما به اطراف حرکت می‌کند و اگر حجم کفش خیلی کم باشد، ممکن است به طرز ناراحت کننده‌ای پای شما را تحت فشار قرار دهد. کفش‌ها از نظر حجم متفاوت هستند، اما هیچ مشخصات یا دسته‌بندی وجود ندارد که آن را منعکس کند. اگر خرید قبلی شما از یک برند، کفشی راحت بوده شانس اینکه خرید دوباره شما هم از آن شرکت کفشی راحت باشد، بسیار زیاد است. اگر مشکل اسکلتی یا سابقه درد در پیاده‌روی دارید، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

بسیاری از برندهای کفش، کفی‌های خود را قابل تعویض می‌کنند. کفی‌های بعد از تولید یا افترمارکت اغلب بهترین راه برای پشتیبانی بهینه قوس پا و ثبات داخلی پا هستند. حتی می‌توانید کفی‌های پشتیبانی قدیمی را به کفش‌های جدید منتقل کنید، اما فراموش نکنید که طول عمر مفید کفش‌هایتان، محدود است.

هواکش مناسب: یکی از مهم‌‎ترین مسئله در انتخاب کفش، تهویه آن است. بهتر است کفشی انتخاب کنید که جنس مناسبی داشته باشد، به گونه‌ای که هوا را محبوس نکند و هوا هم در آن در جریان است. درصورتی که هوا در کفش شما در جریان نباشد، پای شما عرق می‌کند. کفشی که روکش ضدآب دارد هم می‌تواند به گزینه مناسبی باشد. برای مراسم اربعین، بهترین گزینه، پوشیدن صندل است. صندلی که پشت آن هم بسته است و البته جنس کشی ندارد که به پای شما فشار وارد کند.

 

پاشنه مناسب: لازم نیست که کفشی با پاشنه ۱۰ سانتی متر انتخاب کنید. انتخاب کفشی که پاشنه ۲ تا ۳ سانتی‌متر دارد، می‌تواند بهترین کار باشد.

تمهیدات کاربردی

انتخاب کفش مناسب فقط کافی نیست. شما برای سالم ماندن باید به نکات دیگری هم توجه کنید.

قبل از این که مراسم پیاده‎روی اربعین شروع شود، با کفشی که قصد دارید با آن در مراسم، پیاده‎روی کنید، راه بروید. با این کار هم بدن خود را عادت می‌دهید و برای مراسم آماده می‌شوید و هم این که کفش‌تان را بررسی می‌کنید و می‌بینید که مناسب است و یا این که نه.

بهتر است که چند دست کفش با خود به مراسم ببرید، یک صندل و یک کفش ورزشی که اگر در بین راه مشکلی برای کفش شما به وجود آمد، کفشی برای پیاده ‎روی داشته باشید.

پایان خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا