بچه شیعه گرامی، خوش آمديد!  ( ورود - عضويت )
تبلیغات2
     

       تبلیغ شما در سایت مذهبی بچه شیعه
       تبلیغ شما در سایت بچه شیعه
  آرشیو مداحی های محرم و صفر1437

جهاد فرهنگی سایت بچه شیعه
 

سایت بچه شیعه را دنبال کنید
     
 
 
 
 

منوی اصلی
     
لینکهای سریع
بخش کاربری
بخش خبری
امکانات سایت
رایانه مذهبی
آرشيو موبايل
دیگر بخشها
 

پیغام کوتاه
     

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا اينکه عضو شويد.
 

لوگوی همسنگران
     
           لوگوی همسنگران و همرزمان جنگ نرم
 

تبلیغات ( راست- میان صفحه)
     
 

پاسخگویی به مسائل دینی
     

پاسخگویی به سوالات دینی وشرعی به صورت آنلاین توسط کارشناسان علوم دینی و اسلامی

 

لوگوهای حمایتی سایت
     

    برای دریافت کُدهای لوگوی سایت بچه شیعه کلیک کنید

برای قرار دادن لوگوی سایت بچه شیعه در وبلاگ و سایت خود کلیک کنید

 

مطالب گذشته
     
سه شنبه، 1 دي ماه
· امنیت طوزخورماتو در دست سرایا السلام
· تروریست های پاکستان با داعش ارتباط دارند
· جولان مروجان رقص و فمنیسم ورزشی در تهران
· مسئولین آستان قدس رضوی، به کجا چنین شتابان!
يكشنبه، 29 آذر ماه
· مُهر تایید یک مرجع تقلید بر اجتهاد سید حسن
· خوراکی‌های مضر در شب یلدا
شنبه، 28 آذر ماه
· حوادث نیجریه از زبان عضو برجسته جنبش اسلامی
· ثبت نام سید حسن خمینی در انتخابات خبرگان
· سیری در آموزه های اخلاقی امام حسن عسکری(ع)
جمعه، 27 آذر ماه
· فیلم پیاده روی نجف به کربلا در اربعین94
سه شنبه، 24 آذر ماه
· تصاویر فرمانده ایرانیِ مدافعان حرم
· قصابِ شیعیان «نیجریه» کیست؟ +عکس
· آخرین عکس از «رهبر شیعیان نیجریه»
· جزئیاتی از عملیات در پایگاه امن سعودی‌ها
پنجشنبه، 19 آذر ماه
· چرا امام مجتبی(ع) «جعده ازدواج کرد؟
يكشنبه، 15 آذر ماه
· بهای زیارت امن زائران اربعین
شنبه، 14 آذر ماه
· عروسک های مشکوک به زائران هدیه شده!
· بازتاب نامه دوم رهبر انقلاب به جوانان غربی
پنجشنبه، 12 آذر ماه
· باشکوه‌ترین اربعین تاریخ کربلا رقم خورد
چهارشنبه، 11 آذر ماه
· تصاویر عزاداری اربعین حسینی در کربلای معلی (
· تصاویر عزاداری اربعین حسینی در کربلا
سه شنبه، 10 آذر ماه
· ظاهر متفاوت نخست وزیر عراق در کربلای معلی
· هلاکت یک داعشی پیش از انتحار در کربلا
دوشنبه، 9 آذر ماه
· مرز مهران باز است/ صدور ویزا تا پنجشنبه
· سامرا از غربت درآمد
· مصاحبه اختصاصی با حاج عبدالرضا هلالی
· زیبایی پیاده روی اربعین از نگاه لنز دوربین
· مرزهای مهران، چذابه و شلمچه بسته شد
· سیاستمداران ایرانی در پیاده‌روی اربعین 94
· تصاویر/ مداحان حاضر در پیاده‌روی اربعین 94
يكشنبه، 8 آذر ماه
· نسخه جدید نرم افزار تفسیر نمونه اندروید (1.5)
· این روزها در موکب های اربعین چه میگذرد؟
· رکن‌آبادی در منا چه وسایلی به همراه داشت؟
شنبه، 7 آذر ماه
· پست اینستاگرامی بازیگر زن سینما از کاظمین
· کشته و زخمی درپی تصادف اتوبوس حامل زائران ای
· واکنش دندان‌شکن ایران به هرگونه تحرک داعش
· صحن حضرت زهرا(س) پذیرای خیل زائران اربعین+ عک
· روسیه چگونه اردوغان را نقره‌داغ می‌کند
· عکس/ راهپیمایی عظیم زائران اربعین حسینی
· حال و هوای این روزهای بین‌الحرمین + تصاویر
پنجشنبه، 5 آذر ماه
· اولین انتقام مسکو از آنکارا بمباران20 کامیون
· مختار قاتل امام حسین(ع) را چگونه مجازات کرد
· شروع به کار موکب حرم حضرت معصومه(س) + تصاویر
· عملیات نجات خلبان روس زیر نظر سردار سلیمانی
· جاماندگان زیارت اربعین گوش کنند
· تردد ۱۰۰ هزار زائر در ۲۴ ساعت از مرز مهران
· عزاداری زائران ايرانى در حرم امیرالمؤمنین ع
چهارشنبه، 4 آذر ماه
· احتمال الکترونیکی شدن ویزای اربعین
· واکنش سوریه به سرنگونی جنگنده روس
· حمله هوایی فرانسه به مرکز فرماندهی داعش

مطالب قدیمی تر
 

****
     
      PRchecker.info
 

 
ارزيابي يك نظريه؛ ناكجاآباد مكتب ايراني
جهان در سالهاي پاياني قرن بيستم شاهد ظهور مدعي جديدي به نام ليبرال دمکراسي بود که با ادعاي "پايان تاريخ" و ارائه "نسخه رهايي بخش رژيمهاي بشري" با القاي اينکه به جدال ديرينه مکاتب و ايدئولوژيهاي سياسي و رژيمهاي سياسي برآمده از آنها، پايان مي دهد و با پشت سرگذاشتن سوسياليسم، کمونيسم، ناسيوناليسم، فاشيسم و همه مدعيان اين عرصه، مدينه فاضله، قدرت بلامنازع و پايان دهنده خواهد بود، با پديده جديدي بنام انقلاب اسلامي و احياي مکتب اسلام ناب محمدي(ص) مواجه گرديد. نور الهي مکتب اسلام ناب و عنصر الهام بخشي انقلاب اسلامي، نخستين و اساسي ترين چالش را متوجه اومانيسم، به عنوان مبناي تئوريک همين ليبرال دمکراسي و همه مکاتب و ايدئولوژيهاي مادي ورشکسته و يا روبه زوال نمود و ناقوس غروب زود هنگام "پايان دهنده" را به صدا درآورد.


انقلاب اسلامي ايران، با الهام از آموزه هاي تعالي بخش اسلام ناب و اصول و آرمانهاي انقلابي مکتب پرافتخار شيعه و با خصوصيت الهام بخشي در حوزه فراملي و رويکرد جهان شمولي حاکميت اسلام ناب محمدي(ص)، روند تاريخ بشريت را متاثر از خود ساخت و مباني و ماهيت مناسبات بي هويت ماديگرانه موجود را به سمت معادلات مبتني بر معنويت گرايي و بازيابي هويت فراموش شده و فلسفه الهي خلقت معطوف نمود. افتخار اين تحول بزرگ، از آن معمار بزرگ انقلاب و ملت هوشمند، بابصيرت و شجاع ايران است که جز هويت ديني و رسالت انقلابي براي تحقق حاکميت الهي و رهايي انسانها از "بردگي مدرن" نمي انديشيدند.

شايد راز بزرگ همه کينه توزيها، خباثت ها، فتنه ها و دشمني ها عليه ملت انقلابي ايران و راه صحيح و عزت آفرين او در همين نکته است. کشمکشهاي صوري بلوکهاي قدرت جاي خود را به يک صف آرايي تمام عيار از همه قدرتهاي کوچک و بزرگ عالم عليه انقلاب اسلامي داد و هر روز بر تنوع و دامنه توطئه ها و تهديدات خارجي و عمق و پيچيدگي فتنه هاي داخلي افزوده شد.

خستگي و وادادگي برخي از نيروها و گروههاي داخلي و فاصله گرفتن آنها از شعارها، اصول و آرمان هاي اصيل انقلاب و قرار گرفتن برخي آنها در کنار کساني که از اول هم هيچگاه با امام، انقلاب و ملت نبودند، فرصتي را براي دشمنان فراهم مي کند تا براي جريحه دار کردن روند تکاملي انقلاب تلاش کنند. فرصتي را براي دشمنان فراهم مي کند تا روند تکاملي انقلاب را جريحه دار کنند و اگر نتوانند آنرا مهار نموده و يا ازبين ببرند، دست کم، روند توفيقات  آن را کند نمايند. طرح نظريه هايي که نسبتي با آموزه هاي اسلام ناب، اصول و آرمانهاي انقلاب اسلامي ندارند و يا ادبيات و گفتماني مغاير با خط امام و ملت انقلابي القا مي کنند، عملا به دشمنان و فرصتهاي آنان خدمت مي کنند. طرح نظريه "مکتب ايراني"[1] نمونه اي از آن است.

مرد جنجال آفرين دولت نهم و دهم  که با طرح مباحثي درباره مديريت انبياء، رژيم صهيونيستي، باستان گرايي و کوروش هخامنشي و موضوع سفر ترکيه و مراسم " قرآن بران " در  کردستان طي سالهاي اخير در کانون توجه قرار گرفته است و اينک با  "مکتب ايراني"اش موج جديدي  از حساسيتها و نگراني ها را در ميان همه وفاداران به اسلام ناب، انقلاب اسلامي و جريان اصولگرايي آفريده است، دست کم با اين سئوالات مواجه است که:

اصولا چه هدفي از طرح اين نظريه دنبال مي کند؟ آيا  در خدمت دولت است يا به پراکنده نمودن حاميان دولت و خوشحالي مخالفان آن کمک مي کند؟ آيا طراح اين نظريه فراموش کرده است که در درون دولت اصولگرا بوده و داراي مسئوليتهاي مهم، حساس، متکثر در اين دولت است؟

بي شک جايگاه و تجليات دولت نهم و دهم به دليل  اهتمام به پياده سازي آموزه هاي مکتب اسلام ناب، انجام رسالت انقلابي، پايبندي به خط امام و رهبري و عهدي که با ملت انقلابي و آرمانهاي او بسته است، مي باشد. همان خصوصيات و امتيازاتي که در توصيف رهبر فرزانه انقلاب اسلامي از دولت اصولگرا آمده است. اينکه اين دولت:"فضاى اصولگرايى و فضاى ارزشهاى انقلابى و فضاى وفادارى به مبانى امام و انقلاب را بر جامعه حاكم کرده است".(4/6/86)، خصوصيت و امتياز دوم ، شعار و گفتمان كلى اين دولت است كه منطبق بر شعار و گفتمان امام و منطبق بر شعارها و گفتمانهاى انقلاب است؛اين خيلى چيز باارزشى است. اين را هيچكس نمى‏تواند نديده بگيرد. هر دلبسته‏ى به انقلاب، اين را قدر مى‏داند؛ هر كسى كه پيشرفت كشور را با هدايت انقلاب و با كارگردانى انقلاب تصور مى‏كند، بايد اين را قدر بداند.... (گفتمان عمومى دولت)؛زنده‏كردن و بازسازى برخى خصوصيات جوهرى انقلاب و منطق امام؛ و مقابله‏ى با كسانى كه مي خواستند اين ارزشها و اين مفاهيم اساسى را منسوخ كنند، يا از بين ببرند، يا ادعا مي كردند كه منسوخ شده و از بين رفته؛ اين چيز باارزشى است.(2/6/1387)

کيست که نداند ملت انقلابي ايران صرفا به دليل قرابت دولت نهم و دهم به اسلام و اصول و آرمانهاي انقلاب و حفظ دستاوردهاي آن، تمام قد در مقابل توطئه ها و فتنه ها ايستاده و از دولت اصولگرا حمايت مي کند.

آيا مکتب ايراني مورد ادعاي وي خواستگاهي در گفتمان امام راحل(ره) و ملت انقلابي ايران دارد؟

مگر فراموش کرده ايم که امام فرمودند:

ü   «اسلام ...مكتبي است كه برخلاف مكتبهاي غيرتوحيدي ، در تمام شئون فردي و اجتماعي و مادي و معنوي و فرهنگي و سياسي و نظامي و اقتصادي دخالت و نظارت دارد و از هيچ نكته ، ولو بسيارناچيز كه در تربيت انسان و جامعه و پيشرفت مادي و معنوي نقش دارد فروگذارننموده است ؛ و موانع و مشكلات سر راه تكامل را در اجتماع و فرد گوشزد نموده و به رفع آنها كوشيده است.»(فرازي از وصيت نامه امام)

ü   «تمام مقصد اسلام باشد. اسلام است كه مي تواند ما را به سعادت دنيا و آخرت برساند. اسلام است كه براي ما آزادي، يك آزادي سالم، آزادي صحيح تامين مي كند.اسلام است كه مي تواند ما را مستقل كند. اسلام است كه مي تواند روح ما را قوي كند و به تبع آن جسم ما هم قوي بشود.»(8/3/58)

ü   «مکتب بزرگترين چيزي است که براي ما مطرح است.نبايد راجع به مكتب يك كلمه اي كسي بگويد اشتباه مي كنند اگر مي گويند مكتب چطور. تمام مقصد ما مكتب ماست و مسلمان هاي ما براي مكتب ماست كه اينطور قدرت دارند و اينطور در مقابل ديگران مي ايستند. ...بايد اين آقايان همانطوري كه مدعي هستند اسلامي هستيم، واقع مطلب اين است كه بايد در علمشان، در قولشان، در خطابه هايشان، در حرف هايشان، در نوشته هايشان، در روزنامه هايشان نشان بدهند كه ما مسلمان هستيم. ... در راس همه صفات، مكتبي بودن است. فكر بكند، فكر مكتب اسلام، در صدد باشد كه اسلام را تقويت بكند، در صدد باشد كه احكام اسلام را پياده بكند، نه در صدد اين باشد كه مليت را احيا بكند. آنهائي كه مي گويند ما مليت را مي خواهيم احيا بكنيم، آنها مقابل اسلام ايستاده اند، اسلام آمده است كه اين حرف هاي نا مربوط را از بين ببرد...."آن مردي كه در خارج گفت كه اول من ايراني هستم، ملي هستم دوم ايراني هستم سوم اسلام. اين اسلام نيست، تو سوم هم اسلامي نيستي.»15/5/59)

آيا مشايي از درک صحنه کشور و روند تحولات عاجز است و نمي بيند که جنجال آفريني هاي هرازگاه او عملا وحدت و انسجام ملي را نشانه رفته است، ترديد، شکاف و تفرقه را در ميان نيروهاي انقلاب و نظام دامن مي زند و  لبخند را بر لبان همه دشمنان خبيث و زخم خورده ملت اسلامي و انقلابي ايران  هديه مي کند؟ آيا هشدارهاي مکرر رهبر فرزانه انقلاب اسلامي مبني بر اينکه"دشمن وحدت و انسجام ملي ما را نشانه رفته است" را نشنيده است. هشداري که در جريان فتنه 88 و حوادث پس از آن چنان رسا بود که ملت عبرت آموز و با بصيرت ايران يکپارچه خروشيد و حماسه اي فراموش ناشدني را در تاريخ ايران و جهان براي هميشه ثبت کرد؟ آيا اين هشدار در همين ماه جاري(مرداد) تکرار نشده است؟  آيا او تا اين حد به تدابير و تاکيدات حضرت امام بي اعتنا است که همواره بر وحدت و انسجام ملي و پرهيز از تفرقه تاکيد مي فرمودند. معظم له در حديث ماندگار خود به همه نسلها نيز تاکيد و وصيت فرمودند که:"بي ترديد رمز بقاي انقلاب اسلامي همان رمز پيروزي است ؛ و رمزپيروزي را ملت مي داند و نسلهاي آينده در تاريخ خواهند خواند كه دو ركن اصلي آن : انگيزه الهي و مقصد عالي حكومت اسلامي ؛ و اجتماع ملت درسراسر كشور با وحدت كلمه براي همان انگيزه و مقصد .اينجانب به همه نسلهاي حاضر و آينده وصيت مي كنم كه اگر بخواهيد اسلام و حكومت الله برقرار باشد و دست استعمار و استثمارگران خارج و داخل ازكشورتان قطع شود، اين انگيزه الهي را كه خداوند تعالي در قرآن كريم بر آن سفارش فرموده است از دست ندهيد؛ و در مقابل اين انگيزه كه رمز پيروزي وبقاي آن است ، فراموشي هدف و تفرقه و اختلاف است.... بنابراين شك نبايد كرد كه انقلاب اسلامي ايران از همه انقلابها جدا است : هم در پيدايش و هم در كيفيت مبارزه و هم درانگيزه انقلاب و قيام . و ترديد نيست كه اين يك تحفه الهي و هديه غيبي بوده كه از جانب خداوند منان بر اين ملت مظلوم غارتزده عنايت شده است."

راز مخالفت امام با جريان هاي ملي گرا اين بود که آنها اسلام را براي ايران مي خواستند در حاليکه افق نگاه و گفتمان امام، ايران براي اسلام بوده است. به نظر مي رسد مکتب ايراني  مشايي، واگويي قرائت ملي گرايي و باستان ستايي و ترجماني  از "اسلام ايراني" است   که در تقابل با مکتب اسلام ناب و انقلابي و رويکرد "ايران اسلامي"حضرت امام قرار مي گيرد. از نظر امام: «ما آزادي در پناه اسلام مي خواهيم, استقلال در پناه اسلام مي خواهيم, اساس مطلب اسلام است." (3/3/58)، اسلام سر منشا همه آزادي ها، همه آزادگي ها، همه بزرگي ها، همه آقائي ها، همه استقلال هاست»(25/2/43)

امام مکتب اسلام را بارويکرد جهان شمولي آن مدنظر دارد و همه مستضعفان و مسلمان جهان را براي برپايي حکومت اسلامي فراخوان مي کند: «شما اي مستضعفان جهان و اي كشورهاي اسلامي و مسلمانان جهان بپاخيزيد و حق را با چنگ و دندان بگيريد ... و به سوي يك دولت اسلامي با جمهوري هاي آزاد و مستقل به پيش رويد كه با تحقق آن ،همه مستكبران جهان را به جاي خود خواهيد نشاند و همه مستضعفان را به امامت و وراثت ارض خواهيد رساند.» (فرازي از وصيت نامه سياسي-الهي امام)

از اين رو مکتب سياسي و گفتمان امام فراتر از حوزه تنگ جغرافياي خاکي ايرن بوده، شکوه، کرامت و عزت ملت ايران را در رسالت آفريني ديني، انقلابي و جهاني آن مي داند. خوب است که مشايي يک بار بيانات معمار بزرگ انقلاب را با کمي دقت و تامل، بازخواني کند که فرمودند:

ü   «تا بانگ لا اله الا الله و محمد رسول الله بر تمام جهان طنين نيفكند، مبارزه هست و تا مبارزه در هر كجاي جهان عليه مستكبران هست، ما هستيم.»(صحيفه نور، ج20، ص 8-232)

ü   «ما براي دفاع از اسلام و ممالك اسلامي و استقلال ممالك اسلامي در هر حال مهيا هستيم. برنامه ما برنامه اسلام است، وحدت كلمة مسلمين است، اتحاد ممالك اسلامي است.»(صحيفه نور، ج18، ص 221)

ü   «ملي گراها تصور نمودند ما هدفمان پياده كردن اهداف بين الملل اسلامي در جهان فقر و گرسنگي است. ما مي گوييم تا شرك و كفر هست، مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستيم ما بر سر شهر و مملكت با كسي دعوا نداريم ما تصميم داريم پرچم لااله الاالله را بر قلل رفيع كرامت و بزرگواري به اهتزاز درآوريم...»( صحيفه امام ج21 ص88)

ü   «من به تمام دنيا با قاطعيت اعلام مي کنم که اگر جهانخواران بخواهند در مقابل دين ما باشند ما در مقابل همه دنياي آنان خواهيم ايستاد تا نابودي تمام آنان از پاي نخواهيم نشست، يا همه آزاد مي شويم و يا به آزادي بزرگتري که شهادت است، مي رسيم. و همانگونه که در تنهايي و غربت بدون کمک و رضايت احدي از کشورها و سازمانها و تشکيلات جهاني انقلاب را به پيروزي رسانيديم و همانگونه که در جنگ نيز مظلومانه تر از انقلاب جنگيديم و بدون کمک حتي يک کشور خارجي، متجاوزان را شکست داديم. ما به ياري خدا، باقيمانده راه پر نشيب و فراز را با اتکاي به خدا تنها خواهيم پيمود و به وظيفه خويش عمل خواهيم کرد.»(صحيفه نور، ج 20، ص 118)

ü   «ما با صدور انقلابمان که در حقيقت صدور اسلام راستين و بيان احکام محمدي (ص) است به سيطره و سلطه و ظلم جهان خواران خاتمه مي دهيم.» (24)

تجليل امام از ملت بزرگ ايران که هيچ توصيفي را به مثابه آن نمي توان يافت، به صلابت  و پايبندي اين ملت هوشمند و سلحشور در خلق حماسه هاي ماندگار براي تحقق مکتب اسلام و حاکميت آموزه هاي مترقي اسلام ناب مربوط بوده است:

ü   «من با جرات مدعي هستم كه ملت ايران و توده ميليوني آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله - صلي الله عليه و آله - و كوفه و عراق در عهد اميرالمومنين و حسين بن علي - صلوات الله و سلامه عليهما مي باشند. آن حجاز كه در عهد رسول الله - صلي الله عليه و آله - مسلمانان نيز اطاعت از ايشان نمي كردند...اما امروز مي بينيم كه ملت ايران ...با كمال شوق و اشتياق چه فداكاري ها مي كنند و چه حماسه ها مي آفرينند....انگيزه آنان ايمان و اطمينان به غيب است. و اين رمز موفقيت و پيروزي در ابعاد مختلف است و اسلام بايد افتخار كند كه چنين فرزنداني تربيت نموده و ما همه مفتخريم كه در چنين عصري و در پيشگاه چنين ملتي مي باشيم.»(15/3/68)

ü   «تاريخ اسلام جز يك برهه از صدر اسلام، جواناني مثل جوان هاي ايران ما سراغ ندارد و ملتي مثل ملت ايران در تاريخ ثبت نشده است. شما در كجاي تاريخ، جز يك برهه در صدر اسلام آن هم نه به طور وسيع بلكه به طور محدود سراغ داريد كه جوانان يك كشور اين طور عاشق جنگ باشند اين طور عاشق دفاع از كشور خودشان باشند ... من از اين چهره هاي نوراني و بشاش شما و از اين گريه هاي شوق شما حسرت مي برم. من احساس حقارت مي كنم، من وقتي با اين چهره ها مواجه شوم و اين قلب هائي كه به واسطه توجه به خداي تبارك و تعالي اين طور در چهره ها اثر گذاشته است، احساس حقارت مي كنم.»(16/9/59)

اگر طرح مکتب ايراني صرفا يک نظريه است که به تعبير برخي از هواداران وي بايد صرفا به عنوان يک نظريه نگريسته و نقد و بررسي شود، پس  چرا موضوع در يک محل و جايگاه غير حوزه نظري از سوي مبدع آن طرح مي شود؟

انتظار ملت سرافراز و باهوش ايران و همه وفادارن انقلاب و نظام اين است که مشايي صداقت نشان دهد و اندکي از اين رويه ناصواب فاصله گرفته و به مانند همه خدمتگزاران دولت اصولگرا که بي ادعا اما مصمم و پرتلاش، خود را وقف اسلام و انقلاب کرده و بدور از غوغاسازي، تشکيک و ترديدآفريني، براي تحقق آرمانهاي بلند ملت انقلابي کمر همت بسته اند، عمل کند و از آنها درس بگيرد. او بايد بداند که ملت ايران در رسالت پرافتخار خود با احدي که ناسازگار باشد، عقد اخوت نبسته است. حوادث تاريخي و عبرتهايي که در جريان انقلاب اسلامي و ريزش و رويشهاي اين دوران آموخته ايم به ما مي گويد که:

قطره درياست اگر با درياست                    ورنه او قطره و دريا درياست

کلمات کليدي : اسفندیار رحیم مشایی

© کپی رایت توسط : پایگاه فرهنگی مذهبی خبری بچه شیعه (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است .

نوشته شده در تاریخ : 6 شهريور ماه ، 1389 (1125 مشاهده)

[ بازگشت ]