مسئولین آستان قدس رضوی، به کجا چنین شتابان! تاریخ : سه شنبه، 1 دي ماه ، 1394
موضوع : اخبار رسمي


بسم الله الرحمن الرحیم
این روزها صحبت ها و نقل قول های بسیاری از زائران حرم السلطان امام رضا به گوش میرسد...
متاسفانه و با کمال تاسف در ایام پایانی ماه صفر در سال 94 شاهد جمع آوری بخش امانت داری رایگان در حرم امام رضا بودیم که با زدن بنرهایی در جلوی دریچه های خود از انتقال این بخش و واگذاری به بخحش خصوصی خبر میداد.
بنده شاهد عینی این مسئله بودم وقتی چند کیلومتر انطرف تر کانکس نگهداری امانات زائران را مشاهده کردم که بر روی دیوار آن قیمت هر امانت و حجم ان نوشته شده بود بسیار تعجب کردم !
چند روز قبل از این ماجرا تصویری از همان بنر به همراه قیمت امانت را در شبکه های اجتماعی و برخی وب سایت ها مشاهده کردم اما باورنمیکردم که همه ی باجه های دریافت امانت در اطاف حرم را جمع آوری کرده باشند...

ادامه مطلب را بخوانیدبی تردید همگی کسانی که از این رفتار استان قدس رضوی آزرده خاطر شده اند مهمان نوازی خادمان و آستان قدس را با مهمان نوازی مردم بی ریا و مخلص عراق مقایسه میکنند.
در ایام اربعین هر زائر پیاده، راوی و گزارش گری ویژه بود تا بدون هیچ حب و بغضی و اغراقی از مهمان نوازی  و تکریم زائران  در عراق صحبت کند.
مردم عراق با التماس زائران به منزل های ساده و بی الایش خود انها را به مهمانی دعوت میکردند اما استان قدس با زائران چه رفتاری داشته است..ساخته شدن برج ها و هتل ها و مراکز خرید که هزینه ی ساخت هر کدام از انها در اطراف حرم امام رضا هزینه ای نجومی میشود اما دریغ از ساخت یک یا چند زائر سرا و مکانی که افراد با نداشتن امکان مالی بتوانند شب را بصورت رایگان و یا هزینه ای پایین تر از هتل ها و سوئیت های اجاره در انجا بمانند.
بوجود امدن صف های طولانی در جلوی کانکس نگهداری امانت در زمان های نزدیک به اذان و نماز جماعت همگی زائران را دلخور و ازرده کرده بود. زائرانی که اکثر انها کیسه هایی از سوغاتی و اغلامی بود که برای خانواده ها و دوستان خود تهیه کرده بوند اما اجازه ورود انها به حرم داده نمیشد و امانت داری هم در کار نبود..صف های طولانی در مقابل کانکس دریافت امانت


مطلبی منتشر شده در خبرگزاری فارس که از پیگیری دلیل گرفتن وجه نقدی از زائران منتشر شد:

(همه ی ماجرا از این قرار بود که خیلی ناگهانی صندوق امانات آستان قدس رضوی تعطیل شده بود و سربازا نمیتونستن کوله های بزرگشونو توی حرم ببرن. وقتی هم از خادمای آقا کمک خواستن بهشون گفتن که یه صندوق امانات جدید یه کم دور تر احداث شده که دیگه رایگان نیست.

سربازای وظیفه هم که پولی همراهشون نبوده تا هزینه ی امانات رو بدن از زیارت منصرف شدنو به یک سلام از بیرون حرم رضایت دادن و رفتن.

فکر کنم بیشتر از سربازای زائر، امام رضا(ع) از این ماجرا دلگیر شده باشه. و مطمئنم که زیارتشون قبول شده و جواب سلامشونو گرفتن.

در باره این ماجرا رسانه ها و سایتا کمو بیش نوشتن که بحث پول نیست، بلکه بحث احترام به زایر امام رضا (ع) است. ولی من معتقدم که اتفاقا توی این مسئله بحث پوله. زیاد دیدم زایرایی که پول نداشتن مسافرخونه و حتی تهیه غذای گرم برای خانوادشون توی تهیه کنن و توی اوج نداری فقط اومدن پابوس و برگردن.

نمیدونم این دلنوشته رو تولیت آستان قدس رضوی یه روزی میبینه یا نه؟ ولی خواهش میکنم ازتون حج فقرا رو خراب نکنید. امام رضا(ع) امام تهی دستاست. امام فقیرا و امیدواراست.

چند وقته که از فکر اون سربازا و کلی زائر دیگه که لابد از زیارت رفتن محروم شدن و یا لااقل از اینکه برای امانت گذاشتن وسایلی که توی حرم ممنوع بردنشون باید پولی پرداخت کنن، ناراحت شدن نمی تونم بیرون بیام.

وقتی هم که با روابط عمومی حرم تماس گرفتم و درد دلمو گفتم و روش پا فشاری کردم، با لحن بدی بهم گفتن همه این کارا برای امنیت زائراست. راستش اون آقای پشت تلفن توی روابط عمومی آستان قدس که منو متهم کرد به ساده لوح بودن و بی سوادی، ولی خب از هرکی هم پرسیدم رابطه ی بین پولی شدن صندوق امانات حرم امام رضا(ع) با حفظ امنیت رو نمیدونست.

***شما هم میتونید اگه براتون خیلی چیزا مهمه با شماره تلفن 05132258001 روابط عمومی آستان قدس رضوی تماس بگیرید و از خودشون دلیل این ماجراها رو بپرسید.)بنر های منتشر شده بر روی تمامی امانت داری ها در باب الرضا

برخی نقل قول ها در خبرگزاری فارس از بی احترامی و بد رفتاری با زائران:
صحبت های فردی به نام "محمد رضا" 
-----سلام ، این عین واقعیتیه که اتفاق افتاده .
منم امسال قسمت شد با رفقام ایام شهادت آقا اونجا بودم .
صبح که رسیدیم به مشهد مستقیم با همه وسایلامون برا زیارت و نماز صبح رفتیم حرم اما امانتداری رو بسته بودند. هرچی به خادمای امانتداری حرم گفتیم در رو باز کنید وسایلامونو بزاریم تو گفتند وساللاتونو ببرید پنجاه متر جلوتر . وقتی که جلوتر رفتیم اولاً که پولی بود . ثانیاً جا نداشتند .
ما هم وقتی دیدیم اوضاع اینجوریه بالاجبار رفتیم از مغازه دارای روبروی امانتداری درخواست کردیم که وسایلامونو نگه دارند تا ما بریم حرم حد اکثر یک ساعته برمیگردیم و وسایلامونو میبریم . برای ما جالب بود که از چند تا مغازه دار خواستیم وسایل ها رو نگه داره اما اونها هم تقاضای پول کردند . بالاخره یک مغازه دار قبول کرد که این کا رو انجام بده .
ضمن اینکه مشکل فقط این نیست شما اگر به فروشگاه آستان قدس یه سر بزنی متوجه میشی که قیمتهای اونجا از بقیه فروشگاهها گرونتره . و ......

صحبت های فردی به نام "حیران از این دوران " :
سلام من مشهد زندگی میکنم و چون دیدم خیلی باحال نوشتی میخواهم یه چیزای دیگه بهش اضافه کنم ! هرچند بعید میدونم پخشش کنین چون یه جورایی پا رو دم بزرگترا گذاشتنه.
یه قضیه معروفی هست و تو تاریخ و زیارت نامه ها هم نوشته که دعبل شعری برا ائمه سرود و خدمت امام هشتم ارائه کرد و حضرت دو بیت، آخرش اضافه کردن به این مزمون
که ای دعبل گریه کن بر قبری که در توس است و وای بر اندوهش که این غم و اندوهش تا قیامت که تا زمان ظهور طولانی خواهد بود!!!
شما فکر کردین وقتی یه درمانده بدبخت از همه جا مونده و رونده خسته و کوفته میاد حرم درد و دل با آقا و یه چند لحظه ای تو حرم سرشو میزاره رو دیوار و یه چرتی میزنه ، حالا ناگهان یه خادم بیاد با پر بزنه تو سرش که پاشو پاشو!! امام غریب چه حالی میشن؟
انگاری زواری فقط خوبی که پول داشته باشه هتل شبی فلان قیمت بره و بماند!
یا اونوقتی که به نام امام رضا پول جا قبر صدو هشت میلیونی بگیرن و میلیارد میلیارد عایدات دیگه و هیچ خرجی برای زوار امام اعم از اسکان موقت چند روزه با غذای رایگان یا اجازه اتراق در گوشه ای به صورت انبوه و حفظ شئونات و یا هزارتا خدمت دیگه ای که میشه به زایر داد و نمیدن!
نگین نمیشه که تو بین الحرمین و حرم حضرت علی ع هرکی از هرجا مونده میتونه شب راحت بخوابه و کسی متعرضش نمیشه!
یا حتی تو مسجد الحرام ! بعله میشه حج رفت با یه لنگ ساده و اقامت در مسجد الحرام رایگان و غذا خوردن در اطراف مسجد و برگشتن به کشور مثلا با کشتی و خیلی ارزان بدون هواپیما و موز و پرتقال بزرگ و هتل چند ستاره و غیره !! البته اگه منافع اونایی که از این دم و دستگاه منفعت ها میبرن اجازه بده! از این دست حرفها زیاده و ما که مشهدیم خیلی چیزهای دیگه میبینیم که به اسم امام رضا انجام میشه ولی در واقع اندوهیه که هی بر اندوه های حضرت اضافه میشه و به گفته صریح خودشون تا زمان ظهور این بساط هست که هست!
الاهم عجل لولیک الفرج

حالا قضاوت با شما و مسئولین استان قدس که درآمد های میلیاردی را هنوز کم میدانند و به فکر منبع درامد دیگری هستند.

والسلام


امام رضا استان-قدس-رضوی امانت-داری-حرم-امام-رضا بچه-شیعه خبرمنبع این مقاله : پایگاه فرهنگی مذهبی خبری بچه شیعه
http://www.bacheshie.ir

آدرس این مطلب :
http://www.bacheshie.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=1914